Kirje 70: Kesäkuu 2017

Jo joutui armas aika…

… ja Suvi suloinen!

Perheessämme on kaksi henkilöä, joiden nimiä ei löydy suomalaisesta nimipäiväkalenterista. Kesäkuun alkaessa yritän kuitenkin – ainakin välillä – muistaa onnitella vaimoani etunimipäivän johdosta.

Pahoittelut, että olette joutuneet odottamaan kirjettämme. Olimme toivoneet, että kirjepilotti, jossa olemme mukana olisi ollut siinä vaiheessa, että kesäkuun kirje olisi tullut sitä kautta, mutta eilen illalla tuli viesti, että kirjepilotin seuraava vaihe siirtynee syksyyn. Eli tässä vielä perinteiseen tapaan kirjoitettu kirje teille ystävämme, lähettäjämme ja sukulaisemme.

Paljon on tapahtunut sitten viime kirjeen. Laurin vanhemmat olivat vieraanamme Japanissa, paitsi lasten kevätloman, niin myös pääsiäisen aikana. He pääsivät mukana pääsiäisjuhlassa, jossa seurakuntamme jäsenmäärä kasvoi kokonaisella kahdeksalla henkilöllä. Suuri ilonaihe oli se, että lähistöllä asuva kristitty perheenisä sai vaimoltaan luvan, joten sain kastaa heidän kaksi tytärtä Jumalan perheväkeen ja Taivaan valtakunnan perilliseksi. Miehen lisäksi pastori Hirono vaimoineen sekä Awajin seurakunnassa kastettu perhe (isä, äiti, poika) liittyivät virallisesti seurakuntamme jäseniksi. Rukoilettehan, että myös eräs perheenäiti kahden poikansa kanssa voitaisiin kastaa?

[… jatkuu …]

Kesa2017-1
Kesa2017-2

PDF-muotoinen kirjeemme on luettavissa ja tulostettavissa tästä linkistä!